Pierwszy Ogólnopolski Zjazd RWS już za nami !

Ogólnopolski zjazd RWS w odbył się w dniach 3-5 luty 2023 w Ekologicznym Uniwersytecie Ekologicznym w Grzybowie. Frekwencja, atmosfera a nawet śnieżna i słoneczna pogoda dopisały, tak więc serdecznie dziękujemy raz jeszcze wszystkim którzy przyczynili się do sukcesu tego wydarzenia!

Niecałe trzy miesiące przygotowań i w pierwszy weekend lutego  Ogólnopolskie Spotkanie grup Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność doszło do skutku.

Choć pełna nazwa spotkania to “Pierwsze Ogólnopolskie spotkanie” to tak naprawdę osoby zaangażowane w tworzenie i upowszechnianie Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność w Polsce spotykały się wielokrotnie przy różnych okazjach. Niemniej takiego jak to to jeszcze spotkania nie było.

Zgłosiło się około 45 osób,  frekwencja dopisała i było to absolutne maksimum zważając na możliwości lokalowe Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego który nas gościł .

Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od bardzo konkretnego i merytorycznego szkolenia nt. Bioróżnorodności w uprawie wczesnych warzyw i rozsad poprowadzonego przez  dr Beatę Studzińską, ekspertkę rolnictwa ekologicznego. Łącznie trzy godziny solidnej wiedzy niezbędnej w każdym gospodarstwie RWS jak również przydatnej dla doradców RWS (byli kursanci 1.edycji) czy też dla członkiń_członków grup RWS,żeby lepiej zrozumieć realia pracy w gospodarstwie. . 

Kolejny blok dotyczył refleksji nad informowaniem i komunikowaniem o Rolnictwie Wspieranym przez Społeczność do różnych grup docelowych. Punktem wyjścia dla tej części dyskusji i pracy grupowej była potrzeba upowszechniania RWSów wśród różnych odbiorców – zarówno wśród rolników z potencjałem na rozwój, jak i wśród specjalistów i naukowców pracujących w obszarach związanych z wytwarzaniem żywności (szkoły rolnicze), z badaniem jej jakości czy też osób tworzących polityki (miejskie, żywnościowe, itp). Ostatnia grupa to osoby potencjalnie zainteresowane dostępem do dobrej jakości żywności. Zadanie było trudne i ukazało konieczność dalszej pracy w obszarze rzecznictwa i upowszechniania czym jest Rolnictwo Wspierane przez Społeczność. Informowania o tym jaką rolę odgrywają ogólnie krótkie łańcuchy dostaw w dostępie do żywności, jakie korzyści z tego wynikają dla wytwórców żywności, dla każdego z nas, dla przyszłych pokoleń… zarówno obecnie jak i w niedalekiej przyszłości. 

 Wiemy, jak ważne jest budowanie współpracy z różnymi grupami odbiorców, jeżeli chcemy upowszechnić formułę RWS. To są wyzwania, które potrzebujemy omawiać i rozwijać na kolejnych spotkaniach, w grupach roboczych i tematycznych. Pierwszym Krokiem w tym kierunku było utworzenie grupy dyskusyjnej poświęconej RWS’om w Polsce. ( grupa nafb:https://www.facebook.com/groups/1432414923682192

Przykłady z innych krajów organizowania się środowiska wokół RWS wskazują na potrzebę cyklicznych spotkań i przepływu informacji w samej grupie osób tworzących RWS jak i metodyczne informowanie na zewnątrz i upowszechnianie takiej formuły dostępu do żywności. 

Na koniec pierwszego dnia, podczas wspólnej kolacji mieliśmy przyjemność słuchania przesłanych  słów wsparcia z innych społeczności RWS: życzenia udanego spotkania złożyła nam Elisabeth Henderson, prezeska międzynarodowej sieci wspierającej RWS – URGENCI, oraz grupa RWS z Kolumbii oraz z Wielkiej Brytanii. 

Drugi dzień był równie bogaty w informacje, a swoimi metodami pracy i wnioskami z prowadzenia RWSów podzielili się między innymi Filip i Magda Partyka z gospodarstwa „Green Leaf” oraz Adrianna Dobrzyńska z RWS „Dobrzyń”.

Obecni byli również starsi i nowsi rolnicy ekologiczni jak np. Marcin Wojtalik z gospodarstwa „Otwarte Źródła”, planujący utworzenie RWSów w sezonie 2023.

Utworzona została również lista mejlowa ułatwiająca sieciowanie i komunikację.

Mamy szczerą nadzieję że ten pierwszy zjazd to dopiero początek szerszego ogólnopolskiego ruchu i zachęcamy do dołączania wszystkich którym temat rolnictwa bioróżnorodnego , ekologicznego, zrównoważonego oraz bezpośredniego kontaktu odbiorcy z producentem żywności , jest bliski- rolników, odbiorców, doradców i sympatyków!

 

Współorganizatorzy spotkania:
Fundacja EUL, Stowarzyszenia Ziarno, Fundacja AgriNatura, Fundacja Agro_perma Lab

Współfinansujący : Fundacja Velux, Fundacja  L’Occitane, L’Occitane Polska