Pierwszy w Polsce RWS na Uniwersytecie!

Miał to być pilotaż, takie sprawdzenie „nastrojów” wśród kadry oraz studentów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu na pomysł założenia grupy Rolnictwa Wspieranego przez Społeczność. Odzew zaskoczył same inicjatorki, bo zamiast spodziewanych kilkunastu chętnych zgłosiło się ponad…300 osób!

Matek sukcesu w tym przypadku jest kilka, bowiem dr Marta Sylla, dr Małgorzata Świąder, dr hab. Katarzyna Tokarczyk-Dorociak  to pracownice Instytutu Gospodarki Przestrzennej, które z racji wykonywanej profesji  są szczególnie wyczulone na kwestie dostępu do dobrej jakości żywności. Lista zaangażowanych osób w rozwój uczelnianego RWS-u jest długa , niemniej iskra do założenia wyszła od zespołu pracującego  przy projekcie FoodShift 2030  . Jest to europejski projekt badawczy w którym Uniwersytet Przyrodniczy wraz z Fundacją EkoRozwoju i Miastem Wrocław tworzą tzw. WroLAB szukający i testujący najlepsze dla regionu miejskiego rozwiązań zmieniających system żywnościowy.  Jeśli zatem połączyć obszar zainteresowań i prac członkiń zespołu FoodShift  z możliwościami produkcyjnymi Uniwersytetu Przyrodniczego daje to idealny początek na założenie inicjatywy konsumenckiej skracającej drogę od wytwórcy żywności na talerz konsumentek.

W konsultacji z uczelnianymi dietetykami paczki są tak skomponowane, by zawierały zalecane w zbilansowanej i zdrowej diecie ilości warzyw i owoców. Przez 36 tygodni będzie to w sumie 75 kg warzyw i 50 kg owoców, cena została ustalona na 35 pln za paczkę.  Pierwsze paczki były gotowe do odbioru w kwietniu i objętościowo nie były zbyt bogate – w tym roku sezon jest co najmniej opóźniony o tydzień – tłumaczy dr Marta Czaplicka z Katedry Ogrodnictwa zaangażowana w rozwój uczelnianej grupy RWS. Niemniej w kolejnych tygodniach jest nadzieja wyrównać początkową małą różnorodność.

Oferowana żywność pochodzi z upraw Uczelni – nie posiadają one certyfikatu ekologicznego lecz często wykorzystywane są nowatorskie, naturalne metody ochrony roślin jak na przykład opryski z wyciągu z pestek aronii, zatem jakość oferowanej żywności jest bardzo dobra.

Z pewnością taka współpraca to świetny początek do upowszechniania idei łańcuchów krótkich dostaw oraz powrotu do sezonowości. Żeby tak się stało do oferowanych paczek z warzywami i owocami będą również dostarczane różne przepisy na wykorzystanie oferowanych warzyw, ziół czy owoców.

Więcej o rozpoczętej inicjatywie można przeczytać tutaj: Smacznie, zdrowo, sezonowo czyli RWS na Uczelni

Grafika: Martyna Kostrzycka