Slide RWS-y W POLSCE

Pierwsza grupa RWS w Polsce została założona w 2012 roku w Warszawie przez kilku członków Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej wraz z pomocą osoby mającej doświadczenie w prowadzeniu RWS z Czech. Przez 3 lata pierwszy w Polsce RWS „Świerże-Panki” dostarczał warzywa i owoce dla 25 osób w Warszawie.  Już trzy lata po zawiązaniu pierwszej grupy (pod koniec 2015 roku) osiem gospodarstw rolnych zdecydowało się na włączenie zasad RWS. Rolnicy dostarczali żywność 11 grupom konsumenckim  w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Opolu.

RWS Dobrzyń nad Wisłą

dostarcza do : Warszawa, Toruń

Rodzinne gospodarstwo z Dobrzynia nad Wisłą zaopartuje w warzywne paczki rodziny z Torunia, warszawskiego Grochowa, Ursynowa i Żoliborza. Od 2014 roku Bartek i Ada prowadzą prężnie działający RWS w ramach którego uprawiają ok. 5 ha ziemi, na której rosną dziesiątki odmian różnych warzyw, uprawianych metodami zrównoważonego rolnictwa.

Co tydzień dostarczają paczki pełne świeżych i pachnących warzyw bo wierzą, że każdy powinien mieć dostęp do zdrowej żywności w przystępnych cenach. Dzięki RWSowi od trzech lat nieustannie się rozwijają i starają się przybliżać tajniki rolniczego świata wszystkim swoim RWS-owiczom.

Odbiory: raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu (grupa żoliborska)
Skład paczki: warzywa
Cena paczki: 22,5 zł, 30 lub 40 zł tygodniowo
Miejsce odbiorów: w Warszawie odbiory RWSu są połączone z odbiorami Kooperatywy Grochowskiej, Południowej i Na Zdrowie. W Toruniu grupa podzielona jest na dwie części i każda z nich ma swoje stałe miejsce odbiorów.

Napisz na fb

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł! 

RWS Wojciechówka

dostarcza do : Warszawa, Białobrzegi

 

Gospodarstwo ekologiczne Wojciechówka znajduje się ok. 80 km od Warszawy w kierunku Radomia. Drogę do Wojciechówki szczegółowo tłumaczy producentka tego RWS – Ania Pośnik-Jurczak – google może nas tylko wywieźć w pole lub do innej Wojciechówki :). Od 2013 roku gospodarstwo posiada certyfikat ekologiczny, podlega pod jednostkę certyfikującą Agro BioTest nr Pl-EKO-07-11049. Gospodarstwo prowadzi Ania ze swoją mamą przy nieocenionej pomocy brata i rodziny uprawiając różne warzywa w polu i w uprawie tunelowej oraz owoce: truskawki, borówkę amerykańską, porzeczkę czarną i czerwoną. Z kolei w obejściu można spotkać krowę Helcię (polska czerwona z charakterkiem) i Łaciatą, koniki polskie Dusię i Cyryla, króliki i kurki.

Od 2015 r. RWS – Wojciechówka dostarcza co tydzień paczki grupie gospodarstw na warszawskim Mokotowie.

Odbiory: raz w tygodniu
Skład paczki: warzywa i owoce
Cena paczki: od 40 zł tygodniowo (w sezonie ok. 20 dostaw)
Miejsce odbiorów: jeden, stały punkt odbiorów
Kanał komunikacji: anna.posnik.sie@gmail.com

wywiad z Anią https://www.youtube.com/watch?v=OvtgbHqwcd0

 

RWS Marianka

dostawy : Warszawa, Łódź

 

dav

Gospodarstwo ekologiczne Marianka prowadzą po Łodzią Kasia i Marcin. Marcin doświadczenie w uprawie warzyw zdobywał przez wiele lat w różnych miejscach Polski, a metody ekologiczne stosowane były przez niego długo przed decyzją o uzyskanie certyfikatu ekologicznego. Gospodarstwo oferuje szeroki asortyment warzyw w tym rzadko spotykane odmiany.

Odbiory: 2 razy w tygodniu
Skład paczki: warzywa
Cena paczki:
Miejsce odbiorów: Warszawa Śródmieście
Kanał komunikacji: https://www.facebook.com/marianka.rws

RWS Dobrodziej

dostarcza do : Poznań, Szczecin

Sławek i Gosia Dobrodziej od 2014 roku dostarczają RWSowe paczki do dwóch grup w Poznaniu i jednej w Szczecinie. Ich gospodarwsto w Żeliszewie liczy 11 ha i posiada certyfikat eko.

Skład paczki: warzywa,owoce, przetwory
Cena paczki:
Miejsce odbioru: Poznań i Szczecin
Kanał komunikacji: info@dobrodziej.pl,

Napisz na fb

RWS Gut-u-Anki

dostarcza do: Bydgoszcz  i okolice

Gospodarstwo Ani z Gutowa od 2015 roku dostarcza paczki pełne warzyw, owoców, nabiału, mięsa i jaj do okolicznych mieszkańców. Jej gospodarstwo liczy 14 ha, uprawy prowadzone są metodami ekologicznymi, choć nie posiada certyfikatu eko.

Skład paczki: warzywa,owoce, nabiał, jaja, mięso
Cena paczki:
Miejsce odbiorów: dostawa do domu

Napisz na fb

RWS Ekoluchowo

dostawy : Bydgoszcz, Piła

EkoLuchowo to rodzinne gospodarstwo rolne w północnej wielkopolsce, uprawiamy warzywa gruntowe i pod osłonami. Gospodarstwo ma powierzchnię  17 ha od 2003 roku posiada certyfikat ekologiczny uzyskany w Agro-Bio-Test PL-EKO-07-03085. Swoje plony i przetwory  sprzedajemy na Frymarku w Bydgoszczy a od 2015 roku prowadzimy RWS w ramach którego warzywa dostarczane są  do Bydgoszczy i Piły. Sezon RWS to 20 cotygodniowych paczek od maja do września.
Pozdrawiamy
Scholastyka i Marek Niemczyk

Odbiory:
Skład paczki: warzywa, owoce, przetwory, nabiał i inne
Miejsce odbiorów: Bydgoszcz. Piła
Kanał komunikacji:ekoluchowo@wp.pl

RWS Słoneczna 25

dostawy : Częstochowa

Gospodarstwo Słoneczna 25 zaistniało na mapie i w naszych sercach w 2015 r.
Prowadzone jest przez parę: Wioletta Olejarczyk i Marek Typiak. Znajduje się we wsi Michałów koło Kłomnic, 20 km od Częstochowy. Gospodarstwo ma powierzchnię ok.2 ha. Uprawiamy między innymi warzywa, zioła, krzycę, owoce. Uprawiamy metodami ekologicznymi, używamy ekologicznych nasion. Nie certyfikujemy się, gdyż nasza uprawa na małą skalę powoduje, że wszyscy konsumenci nas dobrze znają. Gospodarstwo jest otwarte na odwiedziny i transparentne w swej działalności. W paczce RWSowej są warzywa, zioła, przetwory i kiszonki, owoce. W 2020 r cena 1 paczki wynosiła 35 zł. W kolejnych latach będzie wyższa. W lutym ogłaszamy nabór do RWSu na naszym fb. Dostarczamy nasze produkty do Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej w Częstochowie oraz sprzedajemy z gospodarstwa dla lokalnych osób i zainteresowanych.
U podstaw naszych działań jest miłość do Matki Ziemi i współpraca z nią.

Skład paczki: warzywa, owoce, przetwory, zioła
Cena paczki: od 35 zł
Miejsce odbiorów: Częstochowa
Kanał komunikacji:

rekrutacja chętnych do RWSu : w lutym poprzez fb

RWS Ogrody Permakultury

dostarcza do : Warszawa, Lublin oraz wysyłka kurierem w inne miejsca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod opieką mamy 10ha ziemi na lubelszyźnie, w dość dużym dystansie od większych skupisk miejskich, dzięki czemu można zauważyć większą bioróżnorodność, a także czystość powietrza.

Mieszkamy i działamy w otulinie lasów, gdzie w harmonii współistniejemy z dziką przyrodą.

Ogrody uprawiamy naturalnie, za pomocą ręcznych i mechanicznych narzędzi, i bez przekopywania gleby. Ogrody są ściółkowane.

RWS Ogrody Permakultury założyliśmy w 2020 roku, choć w uprawie naturalnego, permakulturowego ogrodu mamy doświadczenie ponad dwudziestoletnie.

Nastawieni jesteśmy na bioróżnorodność, więc oprócz warzyw często spotykanych pojawią się w paczce rośliny typu super food i lecznicze. Nie raz będziemy mogli zaskoczyć Was ciekawym smakiem, rzadko spotykaną odmianą czy gatunkiem roślin w paczce.

Używamy głównie organicznych nasion starych odmian, bez hybryd czy gmo.

Skład paczki: przetwory, warzywa, zioła, owoce
Cena paczki: od 35zł
Miejsce odbiorów: Warszawa, Lublin. Wysyłamy również kurierem.
Kanały komunikacji: http://permakultura.com.pl

Certyfikat ekologiczny: Nie posiadamy. Cieszymy się zaufaniem.

 

AKTUALIZACJA LISTY RWS-ów

Przez ostatnie lata sporo się zadziało! Pracujemy bezustannie nad aktualizacją listy RWSów.  Jeżeli chcesz ogłosić swój RWS na naszej stronie – napisz do nas na adres :  biuro@agrinatura.pl lub bezpośrednio przez mapę RWSów http://rws.agrinatura.pl/maparws/