Slide

Pierwsza grupa RWS w Polsce została założona w 2012 roku w Warszawie przez kilku członków Warszawskiej Kooperatywy Spożywczej wraz z pomocą osoby mającej doświadczenie w prowadzeniu RWS z Czech. Przez 3 lata pierwszy w Polsce RWS „Świerże-Panki” dostarczał warzywa i owoce dla 25 osób w Warszawie.  Już trzy lata po zawiązaniu pierwszej grupy (pod koniec 2015 roku) osiem gospodarstw rolnych zdecydowało się na włączenie zasad RWS. Rolnicy dostarczali żywność 11 grupom konsumenckim  w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie i Opolu.

 

 

 

 

 

 

RWS Dobrzyń nad Wisłą

dostarcza do : Warszawa, Toruń

Rodzinne gospodarstwo z Dobrzynia nad Wisłą zaopartuje w warzywne paczki rodziny z Torunia, warszawskiego Grochowa, Ursynowa i Żoliborza. Od 2014 roku Bartek i Ada prowadzą prężnie działający RWS w ramach którego uprawiają ok. 5 ha ziemi, na której rosną dziesiątki odmian różnych warzyw, uprawianych metodami zrównoważonego rolnictwa.

Co tydzień dostarczają paczki pełne świeżych i pachnących warzyw bo wierzą, że każdy powinien mieć dostęp do zdrowej żywności w przystępnych cenach. Dzięki RWSowi od trzech lat nieustannie się rozwijają i starają się przybliżać tajniki rolniczego świata wszystkim swoim RWS-owiczom.

Odbiory: raz w tygodniu lub dwa razy w tygodniu (grupa żoliborska)
Skład paczki: warzywa
Cena paczki: 22,5 zł, 30 lub 40 zł tygodniowo
Miejsce odbiorów: w Warszawie odbiory RWSu są połączone z odbiorami Kooperatywy Grochowskiej, Południowej i Na Zdrowie. W Toruniu grupa podzielona jest na dwie części i każda z nich ma swoje stałe miejsce odbiorów.

certyfikat ekologiczny: nie

Napisz na fb

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj artykuł! 

RWS Wojciechówka

dostarcza do : Warszawa, Białobrzegi

RWS Wojciechówka powstał w 2015 r. i jest prowadzony przez Anię i Tadka przy nieocenionej pomocy mamy Eli i i innych członków rodziny.

Ania po 20 latach pracy w Warszawie wróciła do swojego rodzinnego gospodarstwa i od lat prężnie je rozwija.

RWS Wojciechówka to rodzinne gospodarstwo w powiecie białobrzeskim. Nasze gospodarstwo znajduje się ok. 80 km od Warszawy w kierunku Radomia.

Gospodarstwo ma ponad 6 h. upraw z czego ponad 2 h. to uprawa warzyw i owoców w polu i w uprawie tunelowej:pomidory, ogórki, ziemniaki, marchew, buraki, fasolki, sałaty, rukolę, rzodkiewki, dynie, cukinie i wiele innych oraz owoce: truskawki, borówkę amerykańską, porzeczkę czarne i czerwoną, jabłka.            

Od 2013 roku posiadamy certyfikat ekologiczny, podlegamy pod jednostkę certyfikującą Agro BioTest nr Pl-EKO-07-11049. (certyfikat do sprawdzenia na stronie https://www.wykaz.tuv.pl/re/ wpisując nazwisko ).

RWS swoja działalność rozpoczynał od 10 odbiorców w tej chwili grupa liczy ponad 40 odbiorców i każdego roku liczba ta się zwiększa.

Skład paczek od lat jest podobny, jest to na ogól 10 – 13 produktów, zaczynamy wiosną lekką zielonością ( sałaty, rukole, szczypiorki, rzodkiewki itp.) a kończymy jesienią ciężką paczką w kolorach jesiennych pomarańczy i czerwieni ( dynie, pomidory, ziemniaki, buraki i marchewki).

Od 2024 sezon planowany jest na 23 tygodnie.

Odbiory: raz w tygodniu
Skład paczki: warzywa, owoce, zioła itp.
Cena paczki: zmienna każdego roku
Miejsce odbiorów: Warszawa Mokotów, Warszawa os. Zielona Italia, Podkowa Leśna i okolice, Białobrzegi, odbiór w gospodarstwie lub inne miejsce jeżeli zbierze się grupa min. 5 odbiorców i stałe miejsce odbioru
Kanał komunikacji:

wojciechowka.rws@gmail.com

tel. Ania 502480808

certyfikat ekologiczny: tak !

wywiad z Anią https://www.youtube.com/watch?v=OvtgbHqwcd0

https://www.youtube.com/watch?v=vsHkpySyLAQ

 

RWS Marianka

dostarcza do : Warszawa, Łódź

 

Gospodarstwo ekologiczne Marianka prowadzą po Łodzią Kasia i Marcin. Marcin doświadczenie w uprawie warzyw zdobywał przez wiele lat w różnych miejscach Polski, a metody ekologiczne stosowane były przez niego długo przed decyzją o uzyskanie certyfikatu ekologicznego. Gospodarstwo oferuje szeroki asortyment warzyw w tym rzadko spotykane odmiany.

Odbiory: 2 razy w tygodniu
Skład paczki: warzywa
Cena paczki:
Miejsce odbiorów: Warszawa Śródmieście
Kanał komunikacji: https://www.facebook.com/marianka.rws

certyfikat ekologiczny: tak

RWS Ogrody Permakultury

dostarcza do : Warszawa, Lublin oraz wysyłka kurierem w inne miejsca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod opieką mamy 10ha ziemi na lubelszyźnie, w dość dużym dystansie od większych skupisk miejskich, dzięki czemu można zauważyć większą bioróżnorodność, a także czystość powietrza.

Mieszkamy i działamy w otulinie lasów, gdzie w harmonii współistniejemy z dziką przyrodą.

Ogrody uprawiamy naturalnie, za pomocą ręcznych i mechanicznych narzędzi, i bez przekopywania gleby. Ogrody są ściółkowane.

RWS Ogrody Permakultury założyliśmy w 2020 roku, choć w uprawie naturalnego, permakulturowego ogrodu mamy doświadczenie ponad dwudziestoletnie.

Nastawieni jesteśmy na bioróżnorodność, więc oprócz warzyw często spotykanych pojawią się w paczce rośliny typu super food i lecznicze. Nie raz będziemy mogli zaskoczyć Was ciekawym smakiem, rzadko spotykaną odmianą czy gatunkiem roślin w paczce.

Używamy głównie organicznych nasion starych odmian, bez hybryd czy gmo.

Skład paczki: przetwory, warzywa, zioła, owoce
Cena paczki: od 35zł
Miejsce odbiorów: Warszawa, Lublin. Wysyłamy również kurierem.
Kanały komunikacji: http://permakultura.com.pl

Certyfikat ekologiczny: Nie posiadamy. Cieszymy się zaufaniem.

RWS Zielona Rzodkiewka

dostarcza do: Warszawa

Nasze gospodarstwo Zielona rzodkiewka ruszyło w 2020 roku. Wcześniej dzierżawiliśmy kawałek ziemi i uprawialiśmy warzywa dla kooperatyw w Warszawie i Płocku. Oboje z mężem jesteśmy przesiedleńcami z miasta i od zawsze praktykujemy wyłącznie rolnictwo ekologiczne. Jest to w pełni naturalne, ponieważ jestem aboslwentką kursu rolnictwa ekologicznego w Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie.
Nazwa gospodarstwa Zielona rzodkiewka wzięła się od warzywa, którego posmakowaliśmy po raz pierwszy podczas pobytu w Uzbekistanie, a potem mogliśmy je regularnie jeść dzięki mojej wieloletniej pracy w Kirgstanie. Poza zieloną rzodkiewką uprawiamy wiele niecodziennych warzyw, stare odmiany pomidorów, jak np polskie odmiany sprzed stu lat – Opałka i Sołdacki, wiele odmian sałat, jarmuży, musztardowców.
Poza RWS-em nasze produkty można kupić w sklepach Kooperatywy Dobrze w Warszawie.
Robimy także przeróżne przetwory, specjalizujemy się w fermentach, wychodzi nam całkiem smaczne kimchi z uprawianej w gospodarstwie kapusty pekińskiej oraz cukimchi (nazwa wymyślona przez Piotrka) z cukinii, a nasze ogórki kiszone cieszą się bardzo dużym powodzeniem 😉

Materiały o nas:

Odbiory: 1 raz w tygodniu
Skład paczki: warzywa, przetwory
Cena paczki:
Miejsce odbiorów: Warszawa: Bemowo i Muranów
Kanał komunikacji: https://www.facebook.com/zielonarzodkiewkagospodarstwo
e-mail: zielonarzodkiewka1@gmail.com 

certyfikat ekologiczny: tak

RWS Nad Bugiem

dostarcza do : Warszawa

pastedGraphic.pngpastedGraphic_1.pngpastedGraphic_2.pngpastedGraphic_3.png

6 hektarowe gospodarstwo ekologiczne zlokalizowane jest na granicy Mazowsza i Podlasia, w miejscowości Gródek-Dwór. Po latach spędzonych w stolicy jako działacz, aktywista, prezes prężnej organizacji pozarządowej, Marcin postanowił wrócić do podstaw i wpadł po uszy w rolnictwo, ekologiczne rzecz jasna.  Uprawy prowadzi od 2020 roku a od 2023 posiada certyfikat ekologiczny na całość produkcji. W gospodarstwie otoczonym polami, łąkami oraz  dochodzącym na sam brzeg Bugu, uprawia warzywa, zioła, owoce, zboże. Ma też imponująca liczbę 100 szczęśliwych kur niosek. W planie jest jeszcze  rozwój produkcji owoców oraz przetworów.

Odbiory: raz w tygodniu
Skład paczki: warzywa, owoce, jajka, zioła, przetwory
Cena paczki: około 70 zł tygodniowo-ustalane corocznie z grupą odbiorców
Miejsce odbiorów: Warszawa
Kanał komunikacji: marcin@otwartezrodlo.pl

tel. Marcin 669 199 760

certyfikat ekologiczny  TAK!