RWS Grądzkie Warzywa

SONY DSC

 

Witamy wszystkich miłośników życiodajnych warzyw i zapraszamy do zapoznania się z prezentacją wizji naszego mini bio-gospodarstwa.

Nazywam się Tomasz Sołtaniuk i od roku prowadzę własne gospodarstwo warzywne we wsi Grądzkie i okolicy. Rolnictwem ekologicznym zajmuję się pięć lat. Zacząłem od dwuletniego kursu rolnictwa ekologicznego na Ekologicznym Uniwersytecie Ludowym w Grzybowie. W trakcie kursu i po jego zakończeniu odbyłem roczną praktykę w Polsce a kolejne trzy lata spędziłem w trzech różnych gospodarstwach w Niemczech.

Dlaczego uprawy biologiczne?

Ponieważ taki jestem, jestem bio. Tak się staram odżywiać i żyć. Piąty rok z rzędu uczę się, jak uprawiać warzywa najwyższej jakości, które później sam jem i takie chcę dostarczać na Wasze stoły.

Lokalne, świeże i życiodajne marchewki i sałaty bezpośrednio od wytwórcy do konsumenta, bez zbędnych kilometrów w chłodni. Dziś zebrane jutro u Was w domu.

Wytwórca ↔ Konsument
RWS – Rolnictwo Wspierane Społecznie…

… to koncepcja przyszłości.

W obliczu hegemoni globalnych supermarketów RWS umożliwia prowadzenie bioróżnorodnego rolnictwa chłopskiego, które wytwarza życiodajne i świeże produkty a jednocześnie pielęgnuje naturalny i kulturowy krajobraz. W solidarnym rolnictwie żywność nie jest dystrybuowana przez rynek, lecz jest dostarczona do własnego, przejrzystego mini obiegu gospodarczego, który jest współorganizowany i współfinansowany przez jego członków. W tej wspólnocie gospodarczej są brane pod uwagę potrzeby wszystkich uczestników.

Zalety dla odbiorcy:

– otrzymuje świeże, sezonowe, wysokiej jakości produkty, – wie skąd pochodzi jego jedzenie,
– wspiera regionalny rynek żywności,
– uczy się uprawy i przetwarzania artykułów spożywczych, – buduje kontakty socjalne,

Zalety dla wytwórcy:
– otrzymuje bezpieczeństwo planowania i pewny przychód
– wie dla kogo produkuje,
– może się poświęcić bioróżnorodnym uprawom i odpowiedzialnej

hodowli zwierząt,
– może podejmować kroki związane z ochroną natury, – jest częścią wspólnoty, którą wspomaga,
– nie jest poddany presji rynku,

Odpowiedzialność:

Istotne jest to, że nabywca gwarantuje odbiór produktów i dokonuje przedpłaty, aby sfinansować uprawy, zbiory i dostawy. Natomiast wytwórca, czyli Tomek, zobowiązuje się do uprawy warzyw i dostarczenia ich w określonym czasie, miejscu i ilości. Zobowiązanie to obie strony podejmują podpisując umowę, która będzie zawierana na okres jednego roku. W ciągu sezonu odbiorca może zrezygnować z dwóch dostaw.

Dostawy:

Zbiorów będziemy dokonywać na jeden dzień przed oraz w dniu dostaw w zależności od „witalności przechowalniczej” warzyw. Na parę dni przed dostawą dostaniecie informację o przewidywanych zbiorach. Ze względu na ograniczony areał planowanie upraw jest „skrojone” dokładnie na ilość abonamentów. Będziemy dążyć do tego, aby co tydzień w skrzynce była ilość warzyw odpowiadająca sumie, na którą się umówimy. Zapewne zdarzy się tak, szczególnie na przednówku, że będzie ich mniej. Braki uzupełnimy w pełni sezonu.

Paczki dostarczymy raz w tygodniu, w skrzynkach plastikowych z atestem do kontaktu z żywnością. Odbiór warzyw będzie możliwy w ściśle określonych godzinach. W depozycie będzie dodatkowo skrzynka z warzywami ponad planowymi (oczywiście jeżeli takie będą), przewidziana również jako miejsce wymian – zostaw jeżeli czegoś nie spożytkujesz, weź jeżeli masz ochotę na coś innego.

Gospodarstwo

Powierzchnia

Gospodarujemy na 1,7 ha bezpośrednio przy domu z czego pod uprawę warzyw przeznaczonych jest 40 arów oraz na 1,5 ha dzierżawionego pola w Szczybałach Orłowskich. Wszystkie sadzonki wyhodujemy sami w tunelu–mnażarce, który podgrzejemy okresowo ze względu na wrażliwość pomidorów, papryk czy oberżyn.

Gleba

Głównym filarem rolnictwa ekologicznego jest zdrowa, płodna gleba. Bez niej nie będzie życiodajnych warzyw i na jej uprawie się koncentrujemy. Budową naszej ziemi zajmujemy się już od dwóch lat, wysiewając co roku różne nawozy zielone. Systematycznie podnosimy jakość gleby i zwiększamy bioróżnorodność.

Gospodarujemy na stałych zagonach podzielonych zielonymi drogami (warzywa sezonowe) oraz redlinach (warzywa okopowe). Minimalizujemy „przewracanie ziemi” ograniczając się do jej luzowania (głębokie napowietrzanie) i powierzchniowego mechanicznego spulchniania.

Nawożenie

Naszym głównym nawozem jest kompost wytwarzany w gospodarstwie z obornika krowiego, zrębków drzewnych pozyskiwanych we własnym zakresie oraz innej biomasy. Dodatkowo część upraw jest ściółkowana co poprawia gospodarkę wodną, redukuje zachwaszczenie i nawozi.

Materiał nasienny

Naszym celem jest stosowanie jak największego odsetku ekologicznych nasion, w które zaopatrujemy się w certyfikowanych firmach nasienniczych. W miarę zdobywania doświadczenia i możliwości technicznych rozpoczniemy pozyskiwanie materiału nasiennego z własnych roślin i wymianę z innymi gospodarstwami.

Warzywa – różnorodność !!!

Gwarantuję różnorodność a jednocześnie popieram sezonowość. To znaczy, że pomidory będą tylko latem, ale będzie ich parę odmian w różnym kształcie, kolorze i smaku. Warzywa liściowe, sałaty będą dostępne prawie przez cały rok, ale też nie wszystkie na raz; szpinak jesienią, zimą i wczesną wiosną a sałaty z gruntu wiosną i latem. Planujemy uprawy tak, aby do skrzynki trafiały jednorazowo 8-9 gatunków warzyw i aby nie zanudzić Was tylko szczypiorkiem albo boćwinką przez kolejne 5 tygodni. Dostarczamy ok 50 gatunków warzyw i ziół oraz ich odmian.

Pozwólmy sobie na stworzenie nowej jakości w wytwarzaniu i dystrybucji ekologicznych, życiodajnych warzyw.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami, do stawiania pytań oraz prosimy o przekazywanie tej informacji innym osobom i jesteśmy z góry wdzięczny za okazaną pomoc w promocji idei naszego RWS-u.

Kontakt:

tomasz@soltaniuk.pl

tel.:602 625 138 Tomasz Sołtaniuk